Liina Laks • 13 november 2019
Börsiuudised
Ainult tellijale
COOP PANK AS
+ Lisa teavitustesse

Liisi Kirch: kui Coopi ostan, siis vähe

Investor Liisi Kirchil on Coop Panga börsiletuleku üle hea meel, kuid ta näeb investeeringu juures ka riske.

Investor Liisi Kirch.  Foto: Liis Treimann

Järgneb Liisi Kirchi hinnang Coop Pangale:

"Coop Panga aktsia börsile tulek on suurepärane uudis Tallinna börsi nimekirja täienemisest ning mul on eriti hea meel, et pangasektor Balti börsil nii palju võimalusi võrdlusteks pakub. Kui keegi just Coopi börsiletulekuga seoses otsustab oma elu esimese (ja loodetavasti läbimõeldud) aktsiainvesteeringu teha, siis seda enam rõõmustan Eesti rahatarkuse levimise üle! Näitab see ju, et inimesel on raha (ning oskust ja tahtmist mitte kõike sissetulekut ära kulutada) ja huvi võtta ise rohkem vastutust omaenda helgema tuleviku eest. Ning kui juba oma nahk mängus, tekib huvi ka börsi vastu üldisemalt.

Mis puutub hinda, siis laulan kaasa ühendkooriga: suhtarvude põhjal tundub kallis. Samas ei ole Tallinna börsil IPOsid just üle päeva. Teisalt on huvitav näha, et kuigi investorite suust kõlab, et tegu pole just odava aktsiaga, kaaluvad nad siiski aktsiate ostu – ehk raha otsib siiski tootlust ning tundub, et palju teisi alternatiive just laual pole. Kus nõudlust, seal pakkumine – võib-olla Coopil ongi praegu väga hea võimalus börsile tulla ning kaasata maksimaalselt uusi vahendeid. Ka tunnustan Coopi juhtkonda, kes Eesti avalikkust juba tükk aega emissiooniks ette valmistanud on! Selline ootusärevus mõjutab investori osalussoovi kindlasti ka omajagu.

Ohukoht on minu hinnangul Coop Panga sihtgrupp - maapiirkonnas elavad inimesed, kes toovad rohkem sularaha Coopi poodide kaudu panka kui et seda välja võtavad – majanduse jahtumise korral võib just see sihtrühm valusalt pihta saada.

Ka on Coopi hiljutine kasv olnud muljetavaldav, mis tõstatab ühtlasi küsimuse, kust see tulevikus võetakse. Kui võrrelda teiste turul tegutsevate pankadega, siis on kindlasti Coopi kasuks hiljutised rahapesujuhtumid, samas on minu murekohaks ka ekspordivõimekus – vaid Eesti-keskseks jäädes on turg üsna piiratud.

Samas kui Coop tekitab maal elavates inimestes, kes nagunii just selle panga teenuseid tarbivad, huvi finantstooteid omavahel võrrelda, on ka see samm rahatargemate otsuste leviku poole. Ning nagu eespool mainitud, ehk on just Coop kellegi esimene IPO, esimene aktsiaost ja esimene samm oma tuleviku kindlustamise suunas, siis igal juhul tervitan Tallinna börsi ridade täienemist!

Kokkuvõtteks näen rohkem riske kui võimalusi. Mis puutub IPO-l osalemisse, siis lõplikku otsust veel langetanud ei ole. Kui osaleme, siis pigem väikeses mahus."